100. Yıl Bulvarı 35/66 Ostim - Yenimahalle - ANKARA / info@yankireklam.com / 0312 385 15 71

Profesyonel HP marka makinamız ile canlı görseller ve kaliteli tuvallerimiz ile mükemmel sonuçlar elde ediyoruz. Anahtar teslim Canvas baskınızı en kısa sürede yaptırın.

TUVAL / CANVAS BASKI MERKEZİ

Canvas Baskı Nedir?

Sanatsal zarafet ve uygulama sonrası estetik açından görsel şölene dönen nadide ürünlerdir. Adını telaffuz ederken kanvas, canvas veya tuval olarak kullanılan ürün üç farklı şekilde hitap edilmesi ile kafa karışıklığına neden olsa da hepsi aynı ürünü tarif etmektedir.

İlk olarak bilinmesi gereken canvas baskı ve canvas tablo terimlerinin aynı şey olmadığının bilinmesi gerekir. Canvas baskı; dijital baskı makineleri vasıtasıyla baskı işlemine maruz kalması, canvas tablo ise tuval üzerine yağlı boya, sulu boya vb. teknikler ile uygulanan çalışmalardır. Sanatsal ve el işçiliği olarak tuval bezi üzerine hazırlanan çalışmalar tuval üzerine ….. şeklinde ifade edilir. Bunun dışındaki tarifler gereksiz yere kafa karışıklığı yaratmaktadır.

Kanvas / canvas kelimeleri ise ülkemiz literatüründe çoğunlukla dijital baskı alanları ile özdeş olan kelimelerdir ve kullanım tarihi 90’lı yıllara ancak uzanır. Kullanım elverişliliğini sağlayan ise poster kelimesinin sadece kağıt ve türevleri üzerine yapılan baskıları ifade etmesi nedeniyledir. Dijital baskı makinelerinin gelişmesi ve çok farklı materyaller üzerine baskı yapılabilmesi, tuval bezi türevleri üzerine de baskı yapılabilmesini mümkün kılmıştır. Bu durum, tuval bezi üzerine yapılan baskıları kağıt türevleri üzerine basımı ifade eden poster kelimesinden ayrıştırmayı zorunlu kılmıştır. Kanvas Baskı ve/veya canvas baskı kelimesi böylece gündeme gelmiş ve halen kullanımı sürmektedir.

Yukarıda kısaca bahsettiğimiz şekli ile kanvas baskı, dijital baskı makinelerinde bez ve türevli yüzeyler üzerine uygulanan bir çoğaltım tekniğidir. Her makinenin kendine özgü mürekkebi vardır ve kullanılacak olan bez yüzeyler bu mürekkebi sabitleyebilecek bir kimyasal ile sıvanmıştır. Piyasada, hem dijital baskı makinelerinin hem de bez materyalin pek çok çeşidi vardır. Bu çeşitlerin incelenmesine daha ilerde ayrıntılı bir şekilde gireceğiz, ancak bilinmesi gerekir ki kanvas baskı piyasasındaki fiyat farklarının önemli nedenlerinden biri kullanılan malzeme farklılıklarıdır.

Baskıya hazırlanan görseller dijital baskı makinesine uygun programlar aracılığı ile baskı aşamasına geçilir. Baskı sonuçlandıktan sonra kullanılan materyallerin cinsine göre kuruma süresi beklenir. Ardından, gün ışığına ve zamana karşı dayanıklılığı sağlayabilecek (vernik vb) şekilde yüzey koruması uygulanır. Yüzey koruma uygulaması, kullanılan baskı makinesi ve bez türüne göre değişiklik gösterecektir. Bazı makine ve mürekkep türlerinin yüzey koruması uygulama ihtiyacı bile olmadığı bilinmektedir.

Daha sonra, işlemleri tamamlanmış olan çalışma rulo halde ya da istek üzerine şasiye gerilmiş halde kullanıma hazır hale getirilir.